تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

امروزه تشخیص سریع سرطان سینه از ابتلا به این بیماری جلوگیری می شود. غربالگری سرطان سینه در کشورهای اروپایی به عنوان یک آزمایش ضروری برای همه افراد انجام می شود که باعث شده است از ابتلا به درصد زیادی از افراد به سرطان سینه جلوگیری شود. زنان از آنجائیکه در معرض این سرطان هستند باید هر سال یا چند سال یکبار برای معاینه و تست تشخیصی اقدام کنند.

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

روش های تشخیص سرطان سینه

  1. ماموگرافی

در زنانی که علائم ظاهری ندارند ماموگرافی پستان انجام می شود. پزشک متخصص در صورتی که با معاینه علامت خاصی مشاهده نکند این روش را تجویز می کند.در این روش  برای بررسی سینه از اشعه ایکس استفاده می شود. . در این بررسی در صورتی که علائمی به شرح ذیل مشاهده شود هشداردهنده می باشد و باید اقداماتی صورت گیرد :

  • وجود توده در سینه
  • احساس درد در سینه با لمس کردن
  • تخلیه شدن نوک سینه
  • ضخیم شدن پوست روی سینه
  • تغییرات در اندازه یا شکل سینه

ماموگرام می تواند به تعیین اینکه آیا این علائم نشان دهنده وجود سرطان هستند  کمک کند.

میزان دقت ماموگرافی برای تشخیص تومورهای سرطانی

توانایی ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان به اندازه تومور، تراکم بافت پستان و مهارت رادیولوژیست که در حال انجام و خواندن ماموگرافی است بستگی دارد. ماموگرافی احتمال تشخیص سرطان سینه در زنان پایین تر از 50 سال کمتر از زنان مسن می باشد. زیرا زنان جوان دارای بافت فشرده ای درسینه هستند که در ماموگرافی به رنگ سفید دیده می شود که تومور نیز در این روش به رنگ سفید مشاهده می شود که تشخیص آن را سخت می کند

  1. اولتراسوند یا سونوگرافی پستان

هنگامی که مورد مشکوکی در پستان از طریق معاینه شخصی پستان ( توسط خود فرد )یا غربالگری ماموگرافی تشخیص داده شود، پزشک ممکن است سونوگرافی پستان را تجویز کند. سونوگرافی پستان نوعی اسکن می باشد که از امواج صوتی استفاده می کند که آسیبی به بافت های سینه وارد نمی کند این امواج به گونه ایست که انسان نمی تواند صدای آن را بشنود و این امواج به مانیتور ارسال می گردد و به تصاویری تبدیل می شود.این تصاویر بافتهای سینه را به وضوح نمایش می دهد. سونوگرافی هنگامی مفید است که توده به اندازه کافی بزرگ باشد تا به راحتی احساس شود.
سونوگرافی پستان می تواند شواهدی در مورد اینکه آیا توده جامد است یا کیست پر از مایع است یا ترکیبی از این دو، ارائه می دهد. کیست معمولا سرطانی نیست، ولی توده جامد ممکن است تومور سرطانی باشد. متخصصین از این روش تشخیصی برای کمک به اندازه گیری دقیق اندازه و محل توده استفاده می کنند .

برای درمان سرطان به بهترین مرکز درمان سرطان  در ایران مراجعه کنید .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

پاسخ

20 − 19 =