تشخیص سرطان

 تشخیص سرطان

راههای تشخیص سریع سرطان چیست؟ این سوالی است که برای اغلب افراد پیش می آید.از آنجائیکه سرطان بیماری بدخیمی است و به سرعت در تمام بدن منتشر می شود ، تشخیص به موقع آن به درمان بیماری کمک می کند. در صورتی که سرطان پیشرفت کند و در تمام بدن منتشر شود، در بسیاری موارد درمان امکان پذیر نبوده و جان فرد را به خطر می اندازد.

تشخیص-سرطان

تشخیص-سرطان

روش های تشخیص سرطان

 1. غربالگری

یکی از روش های تشخیص سریع سرطان آزمایشات غربالگری می باشد . این تست ها در صورتی انجام می شوند که فرد علائم خاصی مشاهده نکرده است . این آزمایشات شامل معاینه بالینی و انجام آزمایشات می باشد. این غربالگری برای انواعی از سرطان شامل سرطان سینه، سرطان روده بزرگ ، سرطان دهانه رحم، سرطان پروستات ، سرطان ریه ، سرطان کبد ، سرطان بیضه و سرطان معده می باشد .

آزمایشات غربلگری سرطان

 1. آزمایش خون

یکی از تست هایی که برای تشخیص انواع خاصی از سرطان ( سرطان روده بزرگ ) ، کبد، سینه، بیضه، پروستات، تیروئید و ریه ) انجام می شود. این تست که به نام تومور مارکر نامیده می شود برای بررسی پیشرفت بیماری بعد از درمان نیز از این تست استفاده می شود.

 1. رادیوگرافی

افرادی که مبتلا به سرطان ریه هستند یا مشکوک به انتقال انواعی از سرطان به ریه می باشند از رادیوگرافی قفسه سینه استفاده می شود. رایوگرافی نوعی روش تصویربرداری است که برای بررسی مشکلات ریه استفاده می شود.

 1. ماموگرافی

یکی از روش های تشخیص سرطان سینه، ماموگرافی می باشد . این تست برای زنان بالای 40 سال ضروری می باشد .

 1. سونوگرافی

برخی تومورهای سرطانی در بعضی قسمت های بدن مانند شکم و حفره های لگنی پنهان می باشند . این تومورها شامل پانکراس ، سرطان تخمدان ، سرطان کبد می باشد.

 1. نمونه برداری

در صورتی که توده ای بزرگ شده و متورم شود از روش تشخیصی نمونه برداری استفاده می شود. در این روش فرد تحت بی حسی موضعی قرار گرفته و با استفاده از ابزاری سوزن مانند نمونه ای از قسمت مورد نظر خارج می شود . معمولا پیش از انجام نمونه برداری برای تعیین دقیق محل از روش سی تی اسکن یا سونوگرافی استفاده می شود.

 1. اندوسکوپی

اندوسکوپی از روش های تشخیص و بررسی سرطان بعد از درمان می باشد . در این روش با استفاده از ابزار مخصوص حفره های اعضایی مانند معده ، رود بزرگ، بینی ، ریه ، نای مشاهده می شود و در صورت وجود ضایعات سرطانی درمان شروع می شود.

 تشخیص انواع سرطان

تشخیص سرطان بیضه
1. معاینه بالینی

پزشک متخصص در ابتدا به بررسی علائم بیماری و سلامت عمومی می پردازد . از جمله بررسی  علائم بیماری مانند توده ها یا هر چیز دیگری که به نظر غیر معمول می رسد. بیضه ها برای بررسی توده ها، تورم یا درد مورد بررسی قرار می گیرند. پزشک سوالاتی درباره عادت های بهداشتی بیمار و سابقه بیماری ها و درمان های قبلی نیز سولاتی می کند.

 1. سونوگرافی

در سونگرافی امواج صوتی با انرژی بالا از بافت یا اندام های داخلی تابیده می شود و تصاویر به مانیتور منتقل می شود.

3. تست مارکر تومور

یک روش که در آن یک نمونه از خون برای اندازه گیری موادی که از طریق اندام، بافت یا سلول های تومور در بدن آزاد می شوند، بررسی می شود.

برخی از مواد مرتبط با نوع خاصی از سرطان هستند. اینها نشانگرهای تومور هستند. موادی که در خون برای تشخیص سرطان بیضه استفاده می شودشامل موارد ذیل می باشد :

 • آلفا فتو پروتئین (AFP).
 • گنادوتروپین کوریونی بتا (β-hCG).

تشخیص سرطان تیروئید

بیوپسی روش ساده ای است که در آن قسمتی  از بافت تیروئید، معمولا با یک سوزن، برداشته می شود، سپس در آزمایشگاه بررسی می شود.

گاهی نتایج بیوپسی مشخص نیست. در این مورد، قبل از اینکه تشخیص داده شود  که آیا سرطان تیروئید دارید، ممکن است نیاز به عمل جراحی برای حذف تمام یا بخشی از غده تیروئید باشد.

تشخیص سرطان تخمدان

 1. در ابتدا اگر فرد مشکوک به سرطان تخمدان باشد انجام آزمایشات تومور مارکر ضروری است . این آزمایش برای بررسی تومور می باشد که از نوع خوش خیم بوده یا بدخیم .
 2. در صورت مثبت بودن جواب آزمایش از روش های تصویربرداری از جمله سونوگرافی شکم ، اسکن ، ام آر آی استفاده می شود.
 3. در صورت تشخیص سرطان برای بررسی میزان پیشرفت بیماری از آزمایش آنزیم کبدی ، بررسی غدد لنفاوی اطراف شریان آئورت و لگنی استفاده می شود.

 تشخیص سرطان حنجره

 • در ابتدا پزشک متخصص به معاینه بالینی و بررسی گردن می پردازد .
 • روش تصویربرداری پرتو نگاری با تابش اشعه ایکس
 • برای مشاهده تغییرات در فرم و ساختار حنجره از رادیوگرافی حنجره استفاده می شود.
 • سی تی اسکن برای مشاهده قفسه سینه
 • نمونه برداری : مهم ترین و بهترین روش تشخیص سرطان حنجره می باشد که نمونه ای از بافت حنجره برداشته می شود و در محیط آزمایشگاه بررسی می شود
تشخیص-سرطان

تشخیص-سرطان

تشخیص سرطان ریه

با توجه به گزارشات به دست آمده در صورتی که سرطان ریه زودهنگام تشخیص داده شود ، امکان درمان به موقع وجود دارد و فرد را از خطر مرگ می رهاند. معمولا سرطان ریه در مراحل اولیه دارای علائم خاصی نیست . در صورتی که فرد دچار بیماری سرماخوردگی شود و سرفه های او بیش از یک یا دو هفته به طول انجامید باید به پزشک متخصص مراجعه کند . پزشک با استفاده از روش های تصویربرداری با اشعه می تواند در صورت مشکوک بودن فرد به این بیماری تشخیص دهد.

تشخیص سرطان رکتوم

 1. آندوسکوپی

در این روش ابزاری لوله مانند را وارد مقعد کرده و قسمتهای  مختلف آن برای متخصص قابل مشاهده می باشد .

 1. پروکتوسکوپی

در این روش از ابزاری که مجهز به نور می باشد وارد مقعد شده و مجرای آن قابل مشاهده می باشد .

 1. سونوگرافی

در سونوگرافی رکتوم ابزاری باریک وارد معقد شده و امواج صوتی به بافت ها منعکس می کند که به صورت تصاویری به مانیتور منتقل می شود. از این طریق میزان پیشرفت تومور به بافت ها یا اندام ها بررسی می شود. این روش را می توان به همراه کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی استفاده کرد.

 1. سی تی اسکن
 2. ام آر آی

تشخیص سرطان سینه

امروزه تشخیص سریع سرطان سینه از ابتلا به این بیماری جلوگیری می شود. غربالگری سرطان سینه در کشورهای اروپایی به عنوان یک آزمایش ضروری برای همه افراد انجام می شود که باعث شده است از ابتلا به درصد زیادی از افراد به سرطان سینه جلوگیری شود. زنان از آنجائیکه در معرض این سرطان هستند باید هر سال یا چند سال یکبار برای معاینه و تست تشخیصی اقدام کنند.

روش های تشخیص سرطان سینه

 1. ماموگرافی

در زنانی که علائم ظاهری ندارند ماموگرافی پستان انجام می شود. پزشک متخصص در صورتی که با معاینه علامت خاصی مشاهده نکند این روش را تجویز می کند.در این روش  برای بررسی سینه از اشعه ایکس استفاده می شود. . در این بررسی در صورتی که علائمی به شرح ذیل مشاهده شود هشداردهنده می باشد و باید اقداماتی صورت گیرد :

 • وجود توده در سینه
 • احساس درد در سینه با لمس کردن
 • تخلیه شدن نوک سینه
 • ضخیم شدن پوست روی سینه
 • تغییرات در اندازه یا شکل سینه

ماموگرام می تواند به تعیین اینکه آیا این علائم نشان دهنده وجود سرطان هستند  کمک کند.

میزان دقت ماموگرافی برای تشخیص تومورهای سرطانی

توانایی ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان به اندازه تومور، تراکم بافت پستان و مهارت رادیولوژیست که در حال انجام و خواندن ماموگرافی است بستگی دارد. ماموگرافی احتمال تشخیص سرطان سینه در زنان پایین تر از 50 سال کمتر از زنان مسن می باشد. زیرا زنان جوان دارای بافت فشرده ای درسینه هستند که در ماموگرافی به رنگ سفید دیده می شود که تومور نیز در این روش به رنگ سفید مشاهده می شود که تشخیص آن را سخت می کند

 1. اولتراسوند یا سونوگرافی پستان

هنگامی که مورد مشکوکی در پستان از طریق معاینه شخصی پستان ( توسط خود فرد )یا غربالگری ماموگرافی تشخیص داده شود، پزشک ممکن است سونوگرافی پستان را تجویز کند. سونوگرافی پستان نوعی اسکن می باشد که از امواج صوتی استفاده می کند که آسیبی به بافت های سینه وارد نمی کند این امواج به گونه ایست که انسان نمی تواند صدای آن را بشنود و این امواج به مانیتور ارسال می گردد و به تصاویری تبدیل می شود.این تصاویر بافتهای سینه را به وضوح نمایش می دهد. سونوگرافی هنگامی مفید است که توده به اندازه کافی بزرگ باشد تا به راحتی احساس شود.
سونوگرافی پستان می تواند شواهدی در مورد اینکه آیا توده جامد است یا کیست پر از مایع است یا ترکیبی از این دو، ارائه می دهد. کیست معمولا سرطانی نیست، ولی توده جامد ممکن است تومور سرطانی باشد. متخصصین از این روش تشخیصی برای کمک به اندازه گیری دقیق اندازه و محل توده استفاده می کنند .

تشخیص سرطان مثانه

برای تشخیص سرطان مثانه از روش هایی به شرح ذیل استفاده می شود:

 • معاینه بالینی

در این معاینه پزشک متخصص ابتدا برای تشخیص تومور به معاینه شکم و لگن می پردازد و در مواردی مقعد یا واژن را نیز بررسی می کند.

 • آزمایش ادرار

سلول های سرطانی به صورت خون در ادرار مشاهده می شود که با آزمایش قابل تشخیص و شناسایی می باشد .

 • سیستوسکوپی

پزشک از لوله ای باریک و نورانی به نام سیستوسکوپ به منظور معاینه مستقیم درون مثانه استفاده می کند و جهت معاینه غشاء مثانه سیستوسکوپ را از درون مجرای پیشابراه وارد مثانه می کند . ممکن است فرد برای انجام این آزمایش نیاز به بیهوشی داشته باشد .

تشخیص سرطان رحم

 • روش های تصویربرداری مانند MRI یا سی تی اسکن
 • معاینه بالینی لگن
 • تست پاپ اسمیر
 • بیوسی ( نمونه برداری از بافت رحم )

تشخیص سرطان پروستات

تست PSA ، که آزمایش خون است، یکی از روش های تشخیص سرطان پروستات می باشد. در این تست، میزان PSA موجود در خون اندازه گیری می شود. PSA، پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی در پروستات و یا حتی توسط سلول های سرطانی تولید می شود. وجود مقادیر کمی از PSA در خون، طبیعی است، اما پروستات با افزایش سن بزرگ تر می شود.

چه کسانی باید تست PSA را انجام دهند؟

 • افراد بالای 50 سال
 • افراد بالای 45 سالی که شانس بالایی برای ابتلا به سرطان پروستات دارند

در افرادی که علامت و نشانه ایی از این سرطان ندارند، انجام تست PSA توصیه نمی شود.

در صورتی که میزان PSA خون بعد از درمان، بالا برود، می تواند یکی از نشانه های برگشت سرطان باشد. در چنین حالتی، تکرار و انجام مجدد تست از سوی پزشک داده می شود.

علل انجام تست PSA

سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در میان مردان است. تشخیص سریع و اولیه این سرطان، به درمان موثر تر کمک می کند. یکی از علل انجام تست PSA بررسی میزان این ماده در خون و تشخیص سرطان پروستات می باشد، البته این تست گزارشی از وضعیت قبلی پروستات نمی دهد.

تست PSA، اغلب به منظور بررسی سابقه ابتلای فرد به این بیماری و یا احتمال عود و بازگشت سرطان انجام می شود.

در صورت مشاهده هر گونه تغییر در پروستات، و یا احتمال سرطان، بیوپسی از بافت پروستات نیز توصیه می شود.

بالا بودن سطح PSA علاوه بر این که می تواند نشانه ای از:

 • بزرگ شدن پروستات
 • سرطان پروستات
 • التهاب غده پروستات

باشد.

مزایای تست PSA

 • امکان درمان سرطان پروستات قبل از ظاهر شدن علائم
 • امکان درمان سریع سرطان در مراحل اولیه، و زمانی که درمان مانع از پخش و سرایت سرطان می شود.
 • این تست برای افرادی که بیشتر در معرض این سرطان هستند، بسیار مفید می باشد.
 • این تست با بررسی دقیق پروستات، هر گونه تغییر غیر عادی را مشخص می کند.

برای دریافت اطلاع از  بهترین مرکز درمان سرطان در ایران روی ادامه مطلب کلیک کنید.

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

 

 

پاسخ

3 × یک =