روش های نوین درمان سرطان

روش های نوین درمان سرطان

روش های متنوعی برای درمان سرطان وجود دارداستفاده از روش های درمان به نوع سرطان و میزان پیشرفت آن بستگی دارد .برخی از افراد مبتلا به سرطان تنها یک درمان دارند. اما اغلب مردم ترکیبی از درمان ها مانند جراحی با شیمی درمانی و یا پرتودرمانی دارند. هنگامی که فرد نیاز به درمان دارد ، باید اطلاعاتی درباره بیماری سرطان بداند . برای این منظورمی توانید با پزشک متخصص در این خصوص راهنمایی بخواهید. در ادامه به بررسی روش های نوین درمان سرطان می پردازیم.

روش-های-نوین-درمان-سرطان

روش-های-نوین-درمان-سرطان

پیشرفت سرطان

پیشرفت سرطان چگونه است ؟حمله سرطان معمولا با یک توده ای منفرد در یک محل خاصی از بدن شروع می شود و اگر تومور برداشته نشود سرطان این توانایی را دارد که در عضوهای نزدیک یا در جاهای دورتر ازمبدا مثل مغز پخش شود .

سرطان چگونه به جاهای جدید می رود ؟

چرا احتمال درگیر شدن بعضی اندام ها به سرطان بیشتر است ؟ فرآیند انتشار سرطان در سراسر بدن به نام متاستاز ایجاد می شود . این اتفاق زمانی شروع می شود که سلول های سرطانی از تومور آغازین به بافت های معمولی نزدیک حمله می کنند وقتی یک سلول تکثیر می شود آنها از طریق یکی از سه شیوه متاستاز پخش می شوند .

فرآیند پیشرفت سرطان

  1. در ابتدا از طریق تنه دیواره به داخل حفره شکم ، قفسه سینه ، لنفاوی و خونی در انتشار ترنس کولومیک ، سلول های بدخیم به صورت پوشاننده حفره های بدن نفوذ می کنند . این ستوه به نام سفاق نامیده می شود و به مانند دیواری برای تقسیم کردن حفره های بدن به کار می روند . به عنوان مثال سلول های بدخیم سرطان تخمدان از طریق سفاق که تخمدان را به کبد متصل می کند پخش می شود و منجر به متاستاز در سطح کبد می شود .
  2. در قدم بعدی که سلول های سرطانی ، انتشار خونی را تجربه کردند به مجراهای خونی حمله می کنند و از آنجائیکه رگ های خونی تقریبا در همه جای بدن هستند ، سلول های بدخیم از این راه برای رسیدن به قسمت های دورتر بدن استفاده می کنند.
  3. در مرحله آخر زمانی که سرطان به گره های لنفاوی حمله می کند ، انتشار لنفاوی اتفاق می افتد . سرطان با سیستم لنفاوی به سرعت به سایر بخش های بدن پخش میشود . در حالیکه این سیستم به سایر قسمت های بدن حمله می کند ، همینطور شبکه گسترده ای برای سرطان فراهم می کند . علاوه بر این رگهای خونی که در گردش خون خالی می شوند به سلول های بدخیم اجازه انتشار لنفاوی می دهند . یک بار دیگر سلولها در محل جدید تقسیم می شوند و تومورهای کوچکی به نام متاستاز می سازند. این تومورهای کوچک بعدا به تومورهای تمام عیار تبدیل می شوند و فرآیند متاستاز را کامل می کنند .

پیشرفت انواع سرطان

سرطان های متفاوت ممکن است مکان های خاصی برای متاستاز داشته باشند . معمولا سرطان پروستات در استخوان متاستاز می کند . در حالیکه سرطان کلون به کبد متاستاز می کند.

انواع روش های درمان سرطان

1. جراحی
جراحی هنگامی برای درمان سرطان استفاده می شودکه سرطان پیشروی نکرده و میتوان با این کار بافت ها و سلول های سرطانی را از بدن به طور کامل خارج کرد.
2. پرتو درمانی

پرتودرمانی نوعی از درمان سرطان است که با استفاده از دوزهای بالایی از اشعه برای کشتن سلول های سرطانی و کوچک شدن تومورها استفاده می شود به دلیل تابش اشعه به بدن، عوارض جانبی برای فرد پیش می آید.
3.شیمی درمانی

شیمی درمانی نوعی از درمان سرطان است که از مواد مخدر برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. از این درمان در درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود. مطالعات جدید انجام شده عمدتا در موش ها نشان می دهد که شیمی درمانی قبل از جراحی برای سرطان سینه می تواند تغییراتی در سلول های داخل و اطراف تومور ایجاد کند که به افزایش خطر ابتلا به سرطان در مناطق دیگر بدن منجر می شود.
4. ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یک نوع درمان است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا با سرطان مبارزه کند. این روش توانایی طبیعی سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان را بازیابی یا افزایش می دهد. چند سال گذشته، زمینه سرایت ایمن سازی سرطان، چندین روش جدید برای درمان سرطان تولید کرده است که قدرت پاسخ ایمنی را نسبت به تومورها افزایش می دهد.
5. درمان هدفمند

درمان هدفمند نوعی از درمان سرطان است که تغییرات در سلولهای سرطانی را هدف قرار می دهد که مانع از رشد، تقسیم و گسترش آن می شود.
6. هورمون درمانی

هورمون درمانی یک درمان است که از رشد و پیشرفت سلول های سرطانی در سینه و پروستات ا که از رشد هورمون ها استفاده می کند، متوقف می کند .

7. پیوند سلول های بنیادی

پیوند سلول های بنیادی روشی است که سلول های بنیادی خون را در بیماران مبتلا به سرطان قرار داده می شود .با استفاده از این روش سلول هایی که با دوزهای بسیار زیاد شیمی درمانی یا پرتودرمانی تخریب شده اند، بازسازی می شوند.

برای اطلاع از بهترین روش درمان سرطان روی ادامه مطلب کلیک کنید .

مطالب مرتبط با این مقاله :

تشخیص سرطان

سرطان ارثی

غربال

غربالگری سرطان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

.

پاسخ

1 + 20 =