سرطان استخوان

سرطان استخوان

سرطان استخوان تومور بدخیمی است که بافت طبیعی استخوان را از بین می برد .همه تومورهای استخوانی بدخیم نیستند. در واقع، تومورهای خوش خیم (noncancerous) استخوان بیشتر از موارد بدخیم هستند. هر دو تومور بدخیم و خوش خیم ممکن است رشد کنند اما تومو بدخیم تا سایر بافتهای بدن پیشرفت می کند و در برخی موارد موجب تخریب آنها می شود در صورتی که تومور خوش خیم تنها باعث فشار به بافت استخوانی سالم می شود و گسترش نمی یابند، بافت استخوانی را تخریب نکنند و به ندرت تهدیدی برای زندگی هستند.تومورهای بدخیم که در بافت استخوانی آغاز می شوند، سرطان استخوان نامیده می شوند. سرطانی که از سایر قسمت های بدن مانند سینه، ریه یا پروستات،به بافت استخوانی انتقال می یابد، سرطان متاستاتیک نامیده می شود. سرطان اولیه استخوانی به مراتب کم خطرتر  از سرطانی است که به استخوان گسترش می یابد.

سرطان-استخوان

سرطان-استخوان

انواع مختلف سرطان استخوان
Osteosarcoma

که از بافت استخوانی در استخوان ایجاد می شود. این تومور اغلب در زانو و بازو رخ می دهد.

Chondrosarcoma

که در بافت غضروف شروع می شود که اغلب در لگن (واقع در بین استخوان های لگن)، پا و شانه رخ می دهد.
ESFTs

که معمولا در استخوان رخ می دهد اما ممکن است در بافت نرم (عضله، چربی، بافت فیبرینی، رگ های خونی یا سایر بافت های حمایت کننده) بوجود آید. دانشمندان بر این باورند که ESFT ها از عناصر بافت عصبی اولیه در استخوان یا بافت نرم بوجود می آیند که معمولا در امتداد ستون فقرات و لگن و در پاها و بازوها اتفاق می افتد .

علل سرطان استخوان

علیرغم اینکه هنوز دلیل سرطان استخوان ناشناخته می باشد، محققان چندین عامل را شناسایی کرده اند که باعث افزایش احتمال ابتلا به این تومورها می شود:

  • سرطان استخوان از نوع استئواسارکوم بیشتر در افرادی که پرتودرمانی با دوزهای بالا یا درمان با داروهای ضد سرطان خاص داشته اند بیشتر اتفاق می افتد.
  • تعداد کمی از سرطان های استخوانی به صورت ژنتیکی وجود دارد. به عنوان مثال، کودکان مبتلا به رتینوبلاستوما ارثی (سرطان غیر معمول چشم) در معرض خطر ابتلا به استئوسارکوم بالا هستند. افرادی که دارای نقایص مادرزادی استخوانی هستند نیز در معرض این بیماری قرار دارد.

علائم سرطان استخوان

درد رایج ترین علامت سرطان استخوان است، اما همه سرطان های استخوان باعث درد نمی شوند (1). درد یا تورم مداوم یا غیرعادی در داخل یا نزدیکی استخوان می تواند به علت سرطان یا سایر شرایط ایجاد شود. درد ممکن است در ابتدا در زمان های خاصی از روز، اغلب در شب و یا با انجام فعالیت بدنی ایجاد شود. این ناراحتی در طول زمان پیشرفت کرده و رو به وخامت می رود. بدتر می شود. گاهی اوقات، فرد در طولانی مدت دارای این درد می باشد بدون اینکه درمانی انجام دهد. در این مواقع سرطان استخوان به طور اتفاقی تشخیص داده می شود

  • در برخی موارد  تورم یا توده در اطراف ناحیه سرطان استخوان مشاهده می شود
  • شکستگی های استخوانی نیز ممکن است در محل سرطان استخوان اتفاق بیفتد، زیرا ساختار استخوان ضعیف می شود
  • علائم شایع تر به علت اختلال در اعصاب و عروق خونی در ناحیه آسیب دیده است. این علائم شامل بیحسی، سوزن سوزن  شدن، حساسیت به لمس یا کاهش جریان خون در خارج از محل تومور می باشد و باعث ایجاد ضعف در دست یا پا  می شود.

درمان سرطان استخوان

یکی از روش های درمان این سرطان جراحی است.تکنیک های جراحی می تواند اکثر سرطان های استخوان را بدون نیاز به قطع عضو اندام برطرف کند. گاهی اوقات، عضلات و بافتهایی که درگیر سرطان می باشد باید برداشته شوند. انواعی از این سرطان سارکوما یوینگ، استئوسارکوم و دیگر سرطان های استخوانی علاوه بر جراحی، ممکن است به شیمی درمانی نیز نیاز داشته باشند.پرتودرمانی درمان معمولی برای کندروسارکوم است.
سارکوما یوینگ که به شیمی درمانی با دوز بالا پاسخ نمی دهد ممكن است نیاز به پرتودرمانی و حتی پیوند سلول های بنیادی باشد.

برای درمان این بیماری به بهترین مرکز درمان سرطان در ایران مراجعه کنید.

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

پاسخ

چهار + 1 =