سرطان تیروئید

سرطان تیروئید

طبق گفته موسسه ملی سرطان، سالانه افراد زیادی به سرطان تیروئید مبتلا می شوند و اکثر کسانی که تشخیص داده می شوند، سرطان پاپیلر تیروئید دارندکه شایع ترین نوع این بیماری  است. زنان نسبت به مردان  یک ونیم برابر احتمال ابتلا به سرطان تیروئید را دارند. این بیماری  در هر گروه سنی ممکن است اتفاق بیفتد، هرچند که بیشتر در سن بالای 30 سالگی و افراد مسن مشاهده می شود .

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید

علائم سرطان تیروئید

سرطان تیروئید اغلب علائم خاصی ندارد. اما شایع ترین علامت آن درد در گردن است. در موارد شایع تر، ممکن است بیمار علائمی مانند خفگی یا تغییر در صدا داشته باشد. علائم درد بسیار غیر معمول است، به جز در شرایط التهابی تیروئید . غالبا سرطان تیروئید علائمی به شرح ذیل ایجاد میکند:

 • تورم در گردن ( شایع ترین علامت)
 • درد در گردن و گاهی در گوش
 • مشکل در بلعیدن
 • تنگی نفس
 • خستگی مفرط
 • تغییر صدا
 • سرفه های مزمن بدون علت

سرطان تیروئید بدخیم

اگر چه 75٪ جمعیت دچار سرطان تیروئید هستند، اکثریت قریب به اتفاق آنها از نوع خوش خیم هستند. جوانان معمولا به این بیماری مبتلا نمی شوند. با این حال، کودکان و نوجوانان مبتلا به گره های تیروئید اغلب خوش خیم هستند، اما خطر کلی سرطان تیروئید به طور قابل توجهی بیشتر از بزرگسالان است.
کمتر از 1٪ از تمام گره های سرطان تیروئید از نوع بدخیم هستند.  این بیماری بیشتر به علت معاینات فیزیکی روتین یا مطالعات Xray یا دلایل دیگر به وجود می آیند.

انواع سرطان تیروئید

4 نوع اصلی از سرطان تیروئید وجود دارد و برخی از آنها شایعتر از دیگران است.

 • سرطان تیروئید پاپیلر / فولیکول پاپیلر و / یا مخلوط
 • سرطان تیروئید سلول Follicular
 • سرطان تیروئید مدولر
 • سرطان تیروئید Anaplastic

تشخیص سرطان تیروئید

بیوپسی روش ساده ای است که در آن قسمتی  از بافت تیروئید، معمولا با یک سوزن، برداشته می شود، سپس در آزمایشگاه بررسی می شود.

گاهی نتایج بیوپسی مشخص نیست. در این مورد، قبل از اینکه تشخیص داده شود  که آیا سرطان تیروئید دارید، ممکن است نیاز به عمل جراحی برای حذف تمام یا بخشی از غده تیروئید باشد.

درمان سرطان تیروئید

اکثر سرطان های تیروئید قابل درمان هستند. در واقع، شایع ترین نوع سرطان تیروئید (سرطان پاپیلر و فولیکولای تیروئید) بیشتر قابل درمان است. در بیماران  کمتر از 50 سال، هر دو نوع سرطان پاپیلر و فولیکول در صورتی که به درستی درمان شوند، میزان بهبودی بیش از 98٪ وجود دارد. هر دو سرطان پاپیلاری و فولیکولای تیروئید معمولا با حذف کامل لوب غده تیروئید که دارای سرطان می باشد، درمان می شود.
جراحان متخصص باید عمل جراحی تیروئید را برای گره هایی که مشکوک به سرطان هستند یا بیمارانی که از نوع بدخیمی شناخته شده باشند انجام دهند. بنابراین تشخیص درست در درمان بسیار مهم می باشد .

روش های درمان سرطان تیروئید

سرطان تیروئید با عمل جراحی و اغلب با ید رادیواکتیو درمان می شود. به ندرت نیازمند پرتودرمانی یا شیمی درمانی است. انتخاب روش درماني به سن ، نوع سرطان تيروئيد و مرحله بيماري فرد بستگی دارد.

برای درمان سرطان به بهترین مرکز درمان سرطان  در ایران مراجعه کنید .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

پاسخ

چهار × سه =