سرطان ریه

سرطان ریه

ریه یکی از اعضای مهم و حیاتی در بدن می باشد که بدون آن زندگی میسر نمی باشد . ریه شامل دو عضوی اسفنج مانند در قفسه سینه می باشد که نقش کنترل تنفس در هنگام دم و بازدم می شود. در صورتی که این آسیب ببیند جان انسان را تهدید می کند . سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان ها است که سالانه تعداد بیشماری از افراد را به کام مرگ می کشاند. آمار این سرطان در مرگ و میر بیشتر از انواع شایع دیگر سرطان نظیر سرطان روده بزرگ ، پروستات ، سینه و تخمدان می باشد .در صورتی که سلول های سرطانی و بدخیم در بافت ریه شروع به رشد کنند تورمی در ریه به وجود می آید که باعث اختلال در عملکرد این عضو می شود . در ادامه به بررسی علائم و علل سرطان ریه می پردازیم .

سرطان ریه

سرطان ریه

علائم سرطان ریه

از آنجائیکه این بیماری در مراحل شروع خود علائم مشخصی ندارد فرد ممکن است سالها به این بیماری مبتلا بوده باشد بدون اینکه از وجود این سرطان مطلع باشد . در مراحل پیشرفته سرطان ریه علائمی به شرح ذیل مشاهده می شود:

 • سرفه های مداوم و طولانی که قطع نمی شود.
 • سرفه های خونی ( حتی بندرت )
 • مشکلات تنفسی
 • احساس درد در قفسه سینه
 • خس خس کردن سینه
 • کاهش ناگهانی و بدون دلیل وزن
 • تغییر صدا ( کلفت شدن لحن صدا )
 • تغییر در نوع سرفه در افراد سیگاری
 • سردرد
 • احساس درد در استخوان
 • احساس درد در سینه ، کتف و کمر
 • خلط با رنگ غیرعادی

تشخیص سرطان ریه

با توجه به گزارشات به دست آمده در صورتی که سرطان ریه زودهنگام تشخیص داده شود ، امکان درمان به موقع وجود دارد و فرد را از خطر مرگ می رهاند. معمولا سرطان ریه در مراحل اولیه دارای علائم خاصی نیست . در صورتی که فرد دچار بیماری سرماخوردگی شود و سرفه های او بیش از یک یا دو هفته به طول انجامید باید به پزشک متخصص مراجعه کند . پزشک با استفاده از روش های تصویربرداری با اشعه می تواند در صورت مشکوک بودن فرد به این بیماری تشخیص دهد.تشخیص زودهنگام این بیماری مهم می باشد زیرا در صورتی که این بیماری به سایر اندام ها گسترش پیدا کند باعث اختلال در اندام هایی نظیر غدد لنفاوی، استخوان، مغز، کبد می شود .

روش های تشخیص سرطان ریه

روش هایی که پزشک برای تشخیص این بیماری استفاده می کند به شرح ذیل می باشد :

 • تصوریربرداری

در این روش با استفاده از اشعه ایکس تصاویری از قفسه سینه بیمار گرفته می شود . در این تصاویر بافتهای سینه در صورتی که غیر طبیعی باشد و احتمال سرطان را دارد مشاهده می شود. باید توجه داشت استفاده از تصویربرداری به تنهایی برای تشخیص کفایت نمی کند ولی می تواند .

 • سونوگرافی

یکی از روش هایی که می توان با آن بافتهای توده ای یا تومور سرطان را در ریه تشخیص داد سونوگرافی می باشد. این روش کم تهاجمی بوده و از امواج صوتی بی خطر استفاده می شود. این روش در بین روش های تشخیصی کم خطر بوده و عوارضی برای فرد ندارد .

 • تست PFT

در این تست نحوه تنفس و مجاری تنفسی بررسی می شود که به تشخیص سرطان ریه کمک می کند.

 • تست اخلاط سینه

در این تست روی خلط سینه فرد مشکوک به سرطان بررسی می شود . این خلط از طریق سرفه از ریه ها خارج می شود . این روش دقیق تر از روش تصویربرداری با اشعه ایکش می باشد ولی باز نمی توان به طور قطع درباره وجود سرطان به آن استناد کرد و نیاز به آزمایشات تکمیلی دارد .

 • نمونه برداری

بهترین روش تشخیص سرطان ریه نمونه برداری از ریه یا بیوپسی می باشد که به روش های زیر انجام می شود:

 1. نمونه برداری با سوزن

در این روش ابتدا با سونوگرافی ریه قابل مشاهده در مانیتور می شود سپس با استفاده از ابزار سوزن شکل مقداری از بافت ریه را برداشته و به آزمایشگاه ارسال می شود.

2. نمونه برداری با برونسکوپ

در این روش در ابتدا برای مشاهده داخل ریه لوله فلزی از طریق بینی به دهان وارد می شود و سپس نمونه ای از بافت این عضو برداشته شده و به آزمایشگاه ارسال می شود. این روش با بی حسی موضعی انجام می شود.

3.نمونه برداری با جراحی

یکی دیگر از روش های نمونه برداری از ریه جراحی باز می باشد . در ابتدا فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد . در این روش که پزشک دسترسی به تمام قفسه سینه و غدد لنفاوی مجاور دارد با ایجاد برش در این ناحیه نمونه ای از بافت ریه برمی دارد و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال می شود.

علل سرطان ریه

 1. مصرف دخانیات

شایع ترین علل ابتلا به سرطان ریه مصرف دخانیاتی مانند سیگار می باشد . طبق بررسی های انجام شده از هر 10 نفری که به این بیماری مبتلا شده اند 9 نفر دخانیات مصرف می کرده داند. افرادی که دخانیات مصرف می کنند به سایرین نیز که در معرض دود می باشند آسیب می رساند . زیرا دود حاوی دخانیات دارای بیش از 4000 نوع ماده شیمیایی است که همه آنها سرطان زا می باشد . افرادی که در سنین کم شروع به کشیدن سیگار می کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند .

مصرف دخانیات به صورت اشتراکی

افرادی که به صورت اشتراکی با دیگران دخانیاتی مانند قلیان ، سیگار مصرف می کنند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند.

گاز رادون

یکی از عوامل سرطان استشمام گاز رادون می باشد . این گاز پرتوی بی رنگ و بی بو و بی مزه می باشد که از فعالیت اورانیوم به وجود می آید. این گاز در زمین تشکیل شده و به بیرون منتشر می شود . جالب است بدانید مقادیری از این گاز در منازل وجود دارد . وقتی این گاز با گرده غبار هوا آمیخته شود سرطان زا بوده و وارد مجاری تنفسی می شود . این گاز در پرتو درمانی برای درمان سرطان به کار می رود.

آلودگی هوا

سرب موجود در هوای آلوده خطر ابتلا به سرطان ریه را در افرادی که دائما در معرض آلودگی هوا قرار دارند افزایش می دهد.

انواع سرطان ریه

1. سرطان ریه خوش خیم

ا سرطان ریه خوش خیم  به نام سرطان کوچک و چتری نامیده می شود که دارای اندازه کوچک بوده و فقط در افراد سیگاری ایجاد می شود.

 1. سرطان ریه بدخیم

سرطان ریه بدخیم به نام سرطان غیر کوچک نامیده می شود که پیشرفته بوده و خود دارای انواعی می باشد و زودتر باید تشخیص و درمان شود.

درمان سرطان ریه

پزشک در ابتدا به تشخیص بیماری می پردازد و با توجه به شرایط کلی بیمار، شدت و میزان پیشرفت بیماری از روش های درمانی به شرح ذیل استفاده می کند:

 1. جراحی سرطان ریه

در صورتی که سرطان ریه تنها در قسمتی از ریه وجود داشته باشد پزشک از طریق جراحی بافت سرطانی را خارج می کند. ممکن است قسمتی از بافت سالم به همراه آن خارج شود.  بعد از جراحی عوارضی مانند عفونت ، تنگی نفس و خونریزی مشاهده می شود که طبیعی بوده و بعد از مدت زمان کوتاهی برطرف می شود.

 1. شیمی درمانی سرطان ریه

شیمی درمانی برای درمان سرطان ریه معمولا پیش از جراحی و بعد از آن استفاده می شود. پیش از جراحی با از بین بردن سلول های سرطانی باعث کوچک کردن بافت سرطانی می شود که برداشتن آن را حین عمل راحتتر می کند. شیمی درمانی بعد از جراحی نیز سلول های سرطانی که ممکن است باقی مانده باشند را از بین می برد. در برخی موارد برای کاهش علائم سرطان ریه پیشرفته از این روش درمانی استفاده می شود.

برای درمان سرطان به بهترین مرکز درمان سرطان  در ایران مراجعه کنید .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

 

 

پاسخ

8 − سه =