سرطان مثانه

سرطان مثانه

مثانه اندامی توخالی در بخش پایینی شکم می باد که وظیفه آن ذخیره کردن ادراری است که توسط کلیه ها ذخیره می شود. این ادرار از طیق کلیه ها و به وسیله لوله ای به نام حالب به مثانه وارد می شود. لایه عضلانی داخلی غشاء داخلی مثانه را پوشانده است که هنگامی که مثانه پر باشد با انقباض آن عضلات امکان ادرار را فراهم می کند. ادرار از طریق لوله دیگری به نام پیشابراه از مثانه خارج می شود. در صورتی که سلول های سرطانی در مثانه رشد کند فرد را مبتلا به سرطان مثانه می کند.

سرطان مثانه

سرطان مثانه

انواع سرطان مثانه

  1. سرطان مثانه سطحی

در صورتی که در سلول های غشاء مثانه ، سلول های سرطانی رشد کنند باعث ایجاد سرطان مثانه سطحی می شوند. نام دیگر این سرطان کارسینومای درجا نامیده می شود. این نوع سرطان اغلب بعد از درمان بازمی گردد. اگر چنین شود به احتمال قوی به شکل یک سرطان سطحی دیگر در مثانه عود می کند.

  1. سرطان مهاجم

سرطانی که بهشکل یک تومور سطحی آغاز می شود، ممکن است از درون غشاء مثانه به دیواره عضلانی آن سرایت کند. این وضعیت را با نام سرطان مهاجم می شناسند. این نوع سرطان از دیواره به اندام های مجاور مانند رحم یا واژن ( در زنان ) یا غده پروستات ( در مردان )سرایت می کند . همچنین ممکن است به دیواره شکمی نیز حمله کند.

  1. سرطان متاستازی

اگر سرطان از مکان اولیه اش به دیگر بخش های بدن گسترش یابد ، تومورثانوه نیز دارای همان سلول های غیرطبیعی توموراولیه خواهد بود. برای مثال اگر سرطان مثانه به ریه ها برسد ، سلولهای سرطانی موجود در ریه ها در واقع سلول های سرطان مثانه هستند که نام ان سرطان مثانه متاستازی خواهد بود نه سرطان ریه و آن را تحت عنوان سرطان مثانه درمان می کنند .

علائم سرطان مثانه

  1. مشاهده خون در ادرار
  2. احساس درد در ادرار کردم
  3. تکرر ادرار

این علائم در سایر بیماری ها نظیر بی اختیاری ادرار و برخی عفونت ها مشترک می باشد که با مشاهده این علائم باید به پزشک متخصص  مراجعه کرد.

تشخیص سرطان مثانه

  • معاینه بالینی

در این معاینه پزشک متخصص ابتدا برای تشخیص تومور به معاینه شکم و لگن می پردازد و در مواردی مقعد یا واژن را نیز بررسی می کند.

  • آزمایش ادرار

سلول های سرطانی به صورت خون در ادرار مشاهده می شود که با آزمایش قابل تشخیص و شناسایی می باشد .

  • سیستوسکوپی

پزشک از لوله ای باریک و نورانی به نام سیستوسکوپ به منظور معاینه مستقیم درون مثانه استفاده می کند و جهت معاینه غشاء مثانه سیستوسکوپ را از درون مجرای پیشابراه وارد مثانه می کند . ممکن است فرد برای انجام این آزمایش نیاز به بیهوشی داشته باشد .

برای درمان سرطان به بهترین مرکز درمان سرطان  در ایران مراجعه کنید .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

نظرات بسته شده است.