سرطان پروستات

سرطان پروستات

غده ای در مردان وجود دارد که با تولید مایع منی (مایع حاوی اسپرم ) نقش مهمی در تولید مثل دارد که به ان پروستات می گویند. این غده درست در زیر مثانه و مجرای خروجی آن واقع شده است . در صورت رشد سلول های سرطانی در این غده سرطان پروستات به وجود می آید. باید اقداماتی جهت درمان این بیماری انجام شود درغیر اینصورت فرد به سایر مناطق بدن منتشر شده و بدن را با مشکلات متعددی روبرو می کند. همچنین تشخیص به موقع سرطان پروستات دارای درصد موفقیت بیشتری برای درمان می باشد .

علائم سرطان پروستات

 1. به سختی ادرار کردن
 2. عدم تخلیه کامل ادرار
 3. مشاهده خون در ادرار
 4. مشاهده خون در مایع منی
 5. احساس درد در کمر ، لگن ، ران ها
 6. احساس درد در ماهیچه های لگنی
 7. انزال توام با احساس درد
 8. مشکلات در نعوظ
 9. درد در استخوان ها

این علائم در سرطان پروستات که حاد باشد دیده می شود و در حالت خفیف بدون علائم می باشد . درصورت مشاهده علائم برای تشخیص به مرکز رادیوتراپی بازرگانان مراجعه کنید.

سرطان--پروستات

درد در سرطان پروستات

شایع ترین علائم این بیماری احساس درد در ناحیه کمر ، پا و باسن می باشد . فرد هگام نشستن نیز دچار درد در لگن می شود . استخوان درد از نشانه های رایج سرطان پروستات می باشد .

علائم سرطان پروستات در مایع منی

یکی از علائمی که به ندرت در افراد مبتلا به سرطان پروستات دیده می شود تغییر شکل و ظاهر مایع منی می باشد . در این حالت خون در مایع منی دیده می شود همچنین فرد توانایی برای نگه داشتن نعوظ در رابطه جنسی به اندازه کافی نداشته است .

علل سرطان پروستات

با توجه به بررسی های فراوانی که درباره سرطان پروستات صورت گرفته است هنوز دلیل قطعی و مسلمی شناخته نشده است. ولی عواملی در ایجاد این بیماری موثر می باشند که شایع ترین آنها به شرح ذیل می باشد :

 1. سن

سرطان پروستات با افزایش سن فرد را تهدید می کند . این بیماری در افراد مسن که بالای 50 سال هستند شایع می باشد و بندرت در افراد زیر 50 سال دیده می شود.

 1. سابقه بیماری

طبق تحقیقات انجام شده افرادی که در خانواده خود سابقه ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا می شوند. همچنین افرادی که مادر یا خواهر آنها مبتلا به سرطان سینه می باشند در معرض سرطان پروستات قرار دارند .

 1. بالابودن وزن

سرطان پروستات پیشرفته در افرادی که چاق هستند بیشتر دیده می شود.

 1. بیماری های جنسی

بیماری هایی که ناشی از روابط جنسی می باشد مانند سوزاک بیشتر در معرض سرطان پروستات هستند.

 1. برخی داروها

مصرف برخی از داروهایی مانند ضد التهاب به صورت روزانه زمینه برای ابتلا به این بیماری را فراهم می کند.

عوارض سرطان پروستات

سرطان پروستات دارای عوارضی برای فرد می باشد حتی اگ درمانی برای بهبودی صورت گیرد . این عوارض شامل بی اختیاری ادرار ، اختلال نعوظ می باشد .

تشخیص سرطان پروستات

تست PSA ، که آزمایش خون است، یکی از روش های تشخیص سرطان پروستات می باشد. در این تست، میزان PSA موجود در خون اندازه گیری می شود. PSA، پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی در پروستات و یا حتی توسط سلول های سرطانی تولید می شود. وجود مقادیر کمی از PSA در خون، طبیعی است، اما پروستات با افزایش سن بزرگ تر می شود.

چه کسانی باید تست PSA را انجام دهند؟

 • افراد بالای 50 سال
 • افراد بالای 45 سالی که شانس بالایی برای ابتلا به سرطان پروستات دارند

در افرادی که علامت و نشانه ایی از این سرطان ندارند، انجام تست PSA توصیه نمی شود.

در صورتی که میزان PSA خون بعد از درمان، بالا برود، می تواند یکی از نشانه های برگشت سرطان باشد. در چنین حالتی، تکرار و انجام مجدد تست از سوی پزشک داده می شود.

علل انجام تست PSA

سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در میان مردان است. تشخیص سریع و اولیه این سرطان، به درمان موثر تر کمک می کند. یکی از علل انجام تست PSA بررسی میزان این ماده در خون و تشخیص سرطان پروستات می باشد، البته این تست گزارشی از وضعیت قبلی پروستات نمی دهد.

تست PSA، اغلب به منظور بررسی سابقه ابتلای فرد به این بیماری و یا احتمال عود و بازگشت سرطان انجام می شود.

در صورت مشاهده هر گونه تغییر در پروستات، و یا احتمال سرطان، بیوپسی از بافت پروستات نیز توصیه می شود.

بالا بودن سطح PSA علاوه بر این که می تواند نشانه ای از:

 • بزرگ شدن پروستات
 • سرطان پروستات
 • التهاب غده پروستات

باشد.

مزایای تست PSA

 • امکان درمان سرطان پروستات قبل از ظاهر شدن علائم
 • امکان درمان سریع سرطان در مراحل اولیه، و زمانی که درمان مانع از پخش و سرایت سرطان می شود.
 • این تست برای افرادی که بیشتر در معرض این سرطان هستند، بسیار مفید می باشد.
 • این تست با بررسی دقیق پروستات، هر گونه تغییر غیر عادی را مشخص می کند.

سرطان-پروستات-1

درمان سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات به شدت بیماری ، شرایط جسمی بیمار و عوارض ناشی از درمان بستگی دارد . شایع ترین روش های درمانی به شرح ذیل می باشد :

 1. رادیوتراپی ( پرتو درمانی )

برای از بین بردن سلول های سرطانی از انرژی قوی برای این کار استفاده می شود . این روش درمانی عوارضی برای فرد به همراه دارد که از جمله ادرار دردناک ، تکرر ادرار و احساس درد در هنگام مدفوع ( مدفوع شل می باشد ) ، مشکل در نعوظ می باشد .

 1. هورمون درمانی

سلول های سرطانی برای رشد به هورمون های تستسترون نیاز دارند . با استفاده از هورمون درمانی رشد هورمون تستوسترون متوقف می شود. از طریق این روش رشد سلول های سرطانی کم یا قطع می شود. این روش درمانی نیزشامل عوارضی مانند مشکلات نعوض ، کم شدن میل جنسی ، چاقی ، کاهش تراکم استخوان و گر گرفتگی می باشد.

انواع هورمون درمانی ها

هورمون در عملکرد را به عهده دارد، از جمله:

 • جلوگیری از تولید هورمون و عدم تشکیل آن
 • عدم اتصال گيرنده های هورمونی به سلول ها

برخی از پزشکان یا متخصصان درمان ازهر دو روش را به کار می گیرند، تا از پیشگیری کلی  آندروژن بر سلول های سرطانی صورت گیرد.

درمان سرطان پروستات

شبیه هورمونLHRH  

شبیه هورمون LHRH  نوعی مواد شیمیایی می باشد، که به عدم ایجاد هورمون تستسترون در بیضه  های فرد می پردازد. عملکرد آن مانند جراحی برداشتن بیضه می باشد، باید گفت که می تواند عملکرد معکوسی داشته باشد. گاهی این پروسه منجربه سرطان بیضه نیز می شود. بیمار باید هر 4 ماه یکبار آن را تزریق یا به صورت قرص های زیر پوستی هر سال یکبار استفاده کند. ممکن است که همراه با عوارض جانبی نیزباشد، از جمله:

 • نداشتن میل جنسی در مقاربت
 • مزاج سرد
 • ظاهرشدن و بزرگ شدن پستان آقایان
 • حذف توده های عضلانی
 • چاقی ناگهانی
 • بی حوصلگی و خستگی

چون این فرآیند دارای واکنش های آلرژیکی می باشد در نتیجه به منظور درمان سرطان پروستات، از آن زیاد استفاده نمی کنند.

 1. جراحی

نمونه گرفتن از معقد با اعمال سونوگرافی، قطعی ترین روش تشخیص سرطان پروستات می باشد. درمان سرطان پروستات، بسته به درجه ای ابتلای بیمار به آن می باشد. چنانچه بیمار بعد از تشخیص به درمان سریع سرطان پروستات اقدام نماید، نتیجه طلائی و موفقیت آمیز می باشد. در روش جراحی ابتدا با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی، بنابه درخواست فرد، در زیر ناف برشی را ایجاد می کنند و تمام کیسه منی و لوله های اسپرم را بر می دارند و آن ناحیه را پاکسازی می نمایند. بعد از برداشتن جراح اقدام به پیوند زدن مجرا به غده پروستات گردن مثانه می نماید. قابل ذکر است که در جراحی رادیکال پروستات اقدام به حذف کامل غده پروستات می شود و به حفظ اعصاب تناسلی می پردازند.

انتخاب درمان مناسب چگونه صورت می گیرد؟

شروع درمان اغلب با هورمون های  ضد باکتریایی LHRH می باشد. گاهی پزشک  یا متخصص برای برخی از بیماران  مبتلا ضد آندروژن را نیز تجویز می نماید.

بیشتر اوقات پزشکان  با هم  به اختلاف نظر در مورد درمان زود هنگام می رسند. گاهی پزشکان بر شروع درمان بعد از تشخیص متفق اند و گاهی  برعکس این را به منظور اولویت بیماران مبتلا را اظهار می کنند.

برای درمان سرطان به بهترین مرکز درمان سرطان  در ایران مراجعه کنید .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

 

نظرات بسته شده است.