سرطان پستان

سرطان پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها در بین زنان و دومین علت اصلی مرگ و میر در زنان پس از سرطان ریه است. آگاهی داشتن زنان از علائم این بیماری و انجام مرتب غربالگری برای پیشگیری از سرطان سینه و پیشرفت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم به ذکر است که سرطان سینه در مردان هم می تواند رخ دهد، اما در این مطلب ما بیشتر بر روی سرطان سینه در زنان تمرکر می کنیم.

موضوعاتی که در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرد به ترتیب زیر است:

 • سرطان پستان چیست؟
 • علائم سرطان سینه کدامند؟
 • 10 عامل خطر در رابطه با سرطان سینه

در ابتدا لازم است حقایقی در مورد سرطان پستان را بیان کنیم:

سرطان پستان شایع ترین سرطان در بین زنان است، از علائم شایع آن می توان به ضخیم شدن سطح سینه و تغییر ظاهری پوست سینه اشاره کرد. یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان سینه، ژنتیک است، اما سبک زندگی تاثیر بسزایی در ابتلا به سرطان پستان دارد. درمان های مختلفی برای سرطان پستان در دسترس است مانند جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی، که با توجه به پیشرفت سرطان نوع درمان مشخص می شود.

سرطان پستان

سرطان پستان چیست؟

پستان زنان بعد از رسیدن به سن بلوغ، شامل چربی، بافت همبند و هزاران لوبول و غدد کوچک می شود. که تمام این موارد وظیفه تولید شیر برای شیردهی را دارند. لوله یا کانال های کوچکی در سینه وجود دارد که شیر پستان را به سمت نوک پستان منتقل می کنند.

سلول ها جزو اجزای اصلی تشکیل دهنده ی بدن موجودات زنده هستند. این سلول ها طبق قوانین موجود در بدن قادر هستند که به تنهایی رشد کنند، در هنگام تکمیل رشد سلول ها، رشد آن ها متوقف می شود. در سرطان، برخی از این سلول ها غیرقابل کنترل می شوند، به این معنی که در هنگام تکیمل رشد این سلول ها، رشد آن ها متوقف نمی شود و آنقدر رشد آن ها ادامه پیدا می کند که موجب آسیب رساندن به سلول های سالم بدن می شوند. رشد بی رویه این سلول ها موجب بروز سرطان می شود.

سرطان پستان از نوع تحریک کننده زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی از داخل لوبول ها یا کانال ها خارج می شوند و به بافت های نزدیک حمله می کنند، در این حالت احتمال گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن نیز وجود دارد.

در سرطان پستان از نوع غیرتهاجمی، سلول های سرطانی در محل منشاء خود قرار دارند و با درمان در همان محل از بین می روند، ولی در نهایت ممکن است که این سلول ها تبدیل به سرطان مهاجم پستان شوند.

علائم سرطان پستان

اولین عللائم سرطان پستان ضخیم شدن ناحیه بافتی پستان است که در این حالت وجود توده هایی در پستان و یا در زیربغل احساس می شود.

 • احساس درد در زیر بغل و پستان ها که با چرخه عادت ماهیانه هیچ تغییری نمی کند.
 • تغییر رنگ پوست پستان و قرمز شدن آن
 • بروز جوش و دانه های چرکی در اطراف نوک سینه ها
 • بروز ترشحات حاوی خون از نوک سینه ها
 • تغییر شکل و اندازه سینه ها
 • پوسته پوسته شدن پوست روی سینه و نوک سینه ها

توجه داشته باشید که هر توده موجود بر روی سینه یا زیربغل شما قطعا توده سرطانی نیست و شما حتما برای تشخیص و بررسی آن باید به مرکز رادیوتراپی مراجعه کنید.

سرطان سینه در حالت کلی ابتدا از لوله های شیردهی شروع می شود و از آنجا به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد.

سرطان پستان 2

علت سرطان پستان

سرطان پستان علت های مختلفی می تواند داشته باشد . برخی از این عوامل خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. با پیشگیری و رعایت برخی از عوامل می توانید بروز سرطان پستان را کاهش دهید.

 • سن

خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن بیشتر می شود. احتمال بروز سرطان سینه در سن 20 سالگی 0.6 درصد است در حالی که در سن 70 سالگی این احتمال به 3.84 درصد افزایش می یابد.

 • ژنتیک

اگر یکی از بستگان درجه یک شما مبتلا به سرطان سینه شده باشد، خطر ابتلای شما به سرطان سینه افزایش می یابد.

 • داشتن سابقه سرطان پستان

زنانی که قبلا مبتلا به سرطان پستان بودند و سرطان آن ها درمان شده است، احتمال ابتلای دوباره سرطان پستان در آن ها در مقایسه با زنانی که هیچ سابقه بیماری در این زمینه نداشتنه اند بیشتر است.

 • بافت پستان ضعیف

احتمال بروز سرطان پستان در پستانی که دارای بافت ضعیف می باشد بیشتر است.

 • افزایش تولید هورمون استروژن

قرار گرفتن در معرض تولید زیاد هورمون استروژن خطر ابتلا به سرطان پستان را بیشتر می کند. افزایش تولید هورمون استروژن می تواند به دلیل شروع یائسگی باشد. این در حالی است که شیردهی به خصوص در زمان بالاتر از یک، سال خطر ابتلا به سرطان پستان را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

 • وزن بدن

زنانی که دارای اضافه وزن یا چاقی پس از یائسگی می شوند ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار بگیرند، در این حالت افزایش تولید هورمون استروژن و مصرف زیاد شکر می تواند از عوامل تشدید کننده ی ابتلا به سرطان پستان باشد.

 • مصرف الکل

میزان مصرف بالا و مدام الکل در ابتلا به سرطان تاثیر بالایی دارد، مطالعات نشان داده است که زنانی که روزانه 3 نوشیدنی مصرف می کنند، 1.5 برابر بیشتر از بقیه زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.

 • قرار گرفتن در معرض آفتاب

در پی مطالعات انجام شده قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به خصوص بعد از زایمان، احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

 • هورمون درمانی

هورمون درمانی و استفاده از هورمون جایگزین و در پی آن مصرف داروهای خاص، میزان تولید هورمون استروژن را در بدن زنان افزایش می دهد و همانطور که گفته شد میزان تولید هورمون استروژن با خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است.

خطرات شغلی و اختلالات غددی از دیگر عواملی هستند که میزان احتمال سرطان پستان در زنان را افزایش می دهند.

سرطان سینه از چه سنی شروع می شود؟

یکی از غافل گیر کننده ترین بیماری ها، سرطان سینه می باشد که ممکن است از سن ۱۴ سالگی سراغ دختران و حتی پسران رود. در سن ۳۵ سالگی، تشخیص سرطان سینه برای خانم ها کمی مشکل می باشد. زیرا گریبان گیری این نوع سرطان در سنین جوانی صورت می گیرد. متخصصان غدد بر این باورند که وجود هر جسم سختی در سینه مشکوک بوده و باید فورا برای تشخیص آن اقدام صورت گیرد. اکثر این غدد متاسفانه خوش خیم نمی باشند. تشخیص سرطان سینه در زنان جوان مشکل می باشد به دلیل وجود بافت های متراکم و غیرشفاف در پستان ها. به همین جهت تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی و اسکن کمک شایانی به پزشک معالج می نماید.

سرطان-سینه-از-چه-سنی-شروع-می-شود؟

عامل ژنتیک و وراثت

یکی از علل ابتلا به سرطان سینه ژنتیک و جهش ژنتیکی می باشد که اغلب در خانم های جوان مشاهده می شود. می توان گفت که سابقه خانوادگی باعث ابتلا به سرطان سینه می باشد که با اختلال و ناهنجاری های کروموزومی در ارتباط می باشد. یکی از علل دیگر ابتلا به این نوع سرطان می توان به مصرف برخی از داروها از جمله: قرص های ضدبارداری در سنین کم و نوجوانی اشاره نمود.

کاندیدای سرطان سینه

 • خانم هایی که سه نفر از اعضای درجه یک به این نوع سرطان مبتلا باشند.
 • خانم هایی که در سینه به شیء مشکوکی و سفتی برخورد نمایند.

شایان ذکر است که گفته شود سرطان سینه بیماری خطرناک و دردناکی نمی باشد و چنانچه در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فورا به درمان این بیماری پرداخته شود، قابل مهار می باشد و جان بیمار را تهدید نخواهد کرد.

علل درد و حساسیت در سینه

زمانی که دردی را احساس می نماییم سریع آن را به بیماری نسبت می دهیم، اما علل درد و حساسیت در سینه چند عامل است که می توان به موارد زیر اشاره نمود، ازجمله:

 • اختلال و ناهنجاری هورمونی ناشی از سیکل قاعدگی
 • مصرف برخی قرص‌های ضد بارداری
 • مصرف برخی قرص‌های درمان ناباروری
 • وجود کیست سینه
 • افزایش سایز سینه ها که با درد در گردن، شانه‌ها و کمر همراه
 • استرس و اضطراب

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت کلینیک سرطان بازرگانان

پاسخ

سیزده − چهار =