سرطان پوست

س

سرطان پوست

سرطان پوست نوعی بیماری سرطانی بدخیم و پوستی مخرب است. که در سلول هایی است که در امتداد غشا پوست قرار دارد رشد کرده و لایه سطحی پوست را از لایه های عمیق تر جدا می کند. بر خلاف ملانوما بدخیم پوست، اکثریت قریب به اتفاق این نوع سرطان دارای پتانسیل محدودی برای گسترش به سایر نقاط بدن (متاستاز) است و کم خطرتر می باشد .

سرطان پوست

سرطان پوست

انواع سرطان پوست

سه نوع عمده سرطان پوست وجود دارد:

 1. کارسینوم سلول بازال (شایع ترین نوع سرطان پوست)
 2. کارسینوم سلول سنگفرشی که از سلول های پوست حاصل می شود .
 3. ملانوما، که در سلول های پوستی تولید کننده رنگدانه (ملانوسیت ها)رشد کرده و به ندرت دیده می شو د، ولی خطرناک تر از دو نوع اول است.

عوامل خطر سرطان پوست

 • قرار گرفتن در معرض نور اشعه ماوراء بنفش یا خورشید برای برنزه کردن
 • افرادی که دارای چشم های فندقی یا آبی هستند .
 • افرادی که موهای بور یا قرمز دارند آسیب پذیر هستند.
 • زندگی در مناطقی با ارتفاع زیاد یا در نزدیکی استوا که در معرض نور خورشید شدیدتر قرار دارند.
 • افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی بدن هستند. این افراد معمولا در اثر عواملی مانند بیماری هایی عفونی مانند HIV ، یا سرطان، مصرف برخی داروها مانند پردنیزون یا روش های درمانی مانند شیمی درمانی دچار ضعف سیستم ایمنی بدن شده اند.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه یونیزاسیون (اشعه ایکس) و یا مواد شیمیایی شناخته شده برای پیشگیری از سرطان مانند آرسنیک
 • انواع خاصی از عفونت های ویروسی در اثر مقاربت
 • افرادی که سابقه ابتلاء به نوعی از سرطان پوست دارند، در عرض دو سال آینده احتمال ابتلا به سرطان پوست به 20٪ می رسد.
 • بالارفتن سن و پیری

آیا سرطان پوست ارثی است؟

از آنجایی که اکثر سرطان های پوست به علت قرار گرفتن در معرض نور از جمله ماوراء بنفش ایجاد می شود،ارثی نمی باشد. اما واقعیت اینست که سرطان پوست در میان افرادی که دارای پوستی با رنگدانه ضعیف هستند شایع می باشد و این خصوصیت پوستی ژنتیکی می باشد و رنگ پوست به ارث برده می شود. برخی از سندرم های ژنتیکی بسیار نادر وجود دارند که منجر به افزایش تعداد سلول های سرطانی در پوست افراد می شود.به نظر می رسد سلول های سرطانی پوست از جهش های DNA در سلول های بازالوئید در لایه سطحی پوست بوجود می آیند. بسیاری از این سلول های سرطانی توسط سیستم ایمنی بدن کنترل می شوند، که در مواجهه با آنها ممکن است توده های سلول های بدخیم که به رشد تومورها کمک کنند.

شایع ترین نقاط سرطان پوست

سرطان پوست معمولا در قسمتهایی از پوست به وجود می آید که در طول سال ها به طور مرتب در معرض نور خورشید قرار گرفته اند، مانند صورت و بینی، گوش ها، پشت گردن و ناحیه پوست سر. شایعترین این تومورها ممکن است در قسمتهایی که فقط در معرض نور خورشید قرار دارند مانند پشت، قفسه سینه یا اندامها ظاهر شود. با این حال، ممکن است سرطان پوست در هر نقطه از پوست ایجاد شود.

درمان سرطان پوست

چند روش موثر برای درمان سرطان پوست وجود دارد. انتخاب درمان بستگی به محل و اندازه تومور، ویژگی های میکروسکوپی سرطان و سلامت عمومی بیمار دارد.

 1. داروهای موضعی

در مورد کارسینوم سلول های بنیادی سطحی، می توان از بعضی از کرم ها، ژل ها و محلول ها استفاده کرد، از جمله ایمیویموود (آلدورا)، که با تحریک سیستم ایمنی بدن باعث تولید اینترفرون می شود که به سرطان حمله می کند و فلوئوروآاروسیل 5-FU  نوعی از داروی شیمی درمانی است. مصرف این داروها دارای عوارضی جانبی است که برخی از بیماران این عوارض را تجربه نمی کنند، اما برخی دیگر ممکن است دچار قرمزی، التهاب و در پوست شوند عیب این روش درمان اینست که هیچ بافتی برای بررسی وجود ندارد تا مشخص شود که آیا تومور به طور کامل برداشته شده است یا خیر.

 1. تخریب توسط electrodessication و curettage (EDC)

ناحیه تومور با بی حسی موضعی تراشیده شده و با استفاده از یک دستگاه مخصوص  (curette) مکرر کشیده می شود و سپس لبه با سوزن الکتریکی کوتریزه می شود. مزیت این روش این است که سریع، آسان و نسبتا ارزان است. معایب آن این است که زخم اغلب ناخوشایند است و میزان عود زخم تا 15٪ می باشد.

 1. جراحی

ناحیه اطراف تومور تحت داروی بی حسی موضعی قرار می گیرد سپس یک بافتی که دارای تومور می باشد برش داده شده و تومور برداشته می شود و سپس محل زخم با بخیه ها بسته می شود. برای برداشتن تومورهای بسیار بزرگ، از گرافت های پوستی یا فلپ ها برای بستن زخم استفاده می شود. مزایای استفاده از این روش درمان این است که میزان موفقیت بیش از 90٪ می باشد .

برای درمان سرطان به بهترین مرکز درمان سرطان  در ایران مراجعه کنید .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

پاسخ

5 − سه =