علائم سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه

آیا سرطان بیضه کشنده است؟
علائم سرطان بیضه در کودکان به چه گونه ای است؟
درمان سرطان بیضه بدخیم چیست؟
چطور خودمان سرطان بیضه را تشخیص دهیم؟

سرطان بیضه عبارت است از رشد بدون کنترل سلول های بدخیم در بیضه. در مقایسه با دیگر سرطان های مختص مردان مانند سرطان پروستات، سرطان بیضه نادر است و فقط 1 تا 2 درصد تومورهای بدخیم مردان را تشکیل می دهند. با این که این تومورها شیوع زیادی ندارند؛ ولی به علت گرفتار کردن مردان جوان اهمیت پیدا می کنند. به طوری که تومور بیضه در مردان در سنین 25 تا 34 سالگی، شایع ترین تومور است. سرطان بیضه در سمت راست کمی شایع تر از سمت چپ است و در1 تا 2 درصد موارد دوطرفه است.

سرطان بیضه هنگامی رخ می دهد که سلول های نرمال در یکی یا هر دو بیضه به سلول های غیر طبیعی تغییر و خارج از کنترل رشد نمایند بیضه ها ارگان یا اندام توپی شکلی هستند که در کیسه ای پوستی به نام کیسه بیضه بین پاهای آقایان آویزان هستند. بیضه ها تولید کننده اسپرم و هورمون های آندروژن مردانه می باشند.

سرطان بیضه اغلب در مردان بین 15 تا 35 سال اتفاق می افتد. این نوع سرطان انواع مختلفی دارد که در بیشتر موارد قابل درمان می باشد.

علائم-سرطان-بیضه

علائم سرطان بیضه

معمولا اولین علائم سرطان بیضه بروز توده و تورم بدون درد در کیسه بیضه می باشد. سایر علائم می توانند شامل:

درد خفیف (مبهم) یا احساس سنگینی در ناحیه زیر شکم، یا اطراف مقعد یا کیسه بیضه

درد در ناحیه بیضه ها یا کیسه بیضه

بروز این علائم می تواند براثر شرایطی باشد که لزوما سرطان نیست. ولی در صورتی که در بیضه فرد ورم مشاهده گردد، باید هرچه سریع تر به پزشک  یا کلینیک درمان سرطان مراجعه نماید.

تست های سرطان بیضه

اگر پزشک مشکوک به سرطان بیضه باشد، ممکن است یک یا هر دو مورد از تست های زیر را درخواست کند.

سونوگرافی بیضه: سونوگرافی نوعی تصویر برداری که از داخل بدن است و می تواند رشد بی رویه توده ها را مشخص کند.

جراحی: تنها راه برای اطمینان حاصل کردن از این که شخصی دچار سرطان بیضه است، خارج کردن بیضه غیرعادی از بدن بیمار می باشد. پزشک (پاتولوژیست) دیگری سلول ها را برای تشخیص وجود سرطان زیر میکروسکوپ بررسی نماید.

مرحله بندی سرطان بیضه

مرحله بندی سرطان روشی است که در آن پزشک تشخیص دهد آیا سرطان به جز بیضه ها در نواحی دیگر بدن پخش شده است. مرحله بندی شامل آزمایش خون، سی تی اسکن یا انواع دیگر تصویر برداری می شود.

درمان سرطان بیضه

برداشتن بیضه اولین قسمت درمان سرطان می باشد. درمان های بعدی بسته به نوع، مرحله و ناحیه ای که سرطان در آن منتشر شده. بعد از خارج کردن بیضه، در بعضی مردان پروتز بیضه (بیضه مصنوعی) جایگزین می شود. در آن صورت به نظر می رسد، فرد هنوز 2 بیضه دارد. ممکن است بعد از برداشتن بیضه در مردانی که تومور بیضه آن ها کوچک است دیگر نیازی به درمان های بعدی نباشد. سایر مردان با سرطان بیضه ممکن است به یک یا چند درمان زیر احتیاج داشته باشند:

شیمی درمانی: شیمی درمانی واژه ایست که پزشکان برای توصیف گروهی از داروها که سلول های سرطانی را از بین می برند استفاده می کنند.

پرتودرمانی یت رادیوتراپی: اشعه X  پر انرژی سلول های سرطانی را بین می برد.

عمل جراحی: گاهی اوقات سرطان بیضه با برداشتن غدد لنفاوی مجاور، درمان می شود. این عمل جراحی می تواند از منتشر شدن سرطان بیضه در بدن جلوگیری نماید. در صورتی که سرطان در دیگر نواحی بدن منتشر شده باشد ممکن است پزشک با جراحی توده را خارج کند.

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

پاسخ

3 × پنج =