علل ایجاد سرطان خون

علل ایجاد سرطان خون

سرطان خون یا مغز استخوان از تولید غیر طبیعی سلول های خونی به وجود می آید . به طور کلی لکوسیت ها (سلول های سفید خون) آلوده به سلول های سرطانی می شوند. مردم گاهی اوقات لوسمی ( سرطان خون )  و لنفوم را اشتباه می گیرند. لوسمی یک سرطان خون است در صورتی که لنفوم سرطان سیستم لنفاوی (غدد لنفاوی) است. کلمه لوسمی دارای ریشه یونانی می باشد که از  لوکوس به معنی “سفید” و “آیما” است که به معنی “خون” می باشد. در این سرطان

DNA  سلول های خونی ناقل( عمدتا سلول های سفید) آسیب می بینند. این ناهنجاری ها باعث می شود که سلول های خونی به طور مداوم رشد کرده و تقسیم شوند. سلول های خونی سالم پس از مدتی می میرند و توسط سلول های جدید جایگزین می شوند که در مغز استخوان تولید می شوند.
رشد سلول های غیر طبیعی خون فضای را اشغال کرده و مانع از رشد سلول های طبیعی می شود. رشد سلولهای سرطانی عملکرد و رشد گلبول های سفید سالم خون را تحت تاثیر قرار داده و از طریق فشرده کردن فضا جریان خون متوقف می شود.

علل-ایجاد-سرطان-خون

علل-ایجاد-سرطان-خون

علل سرطان خون

دانشمندان هنوز به علل دقیق لوسمی نرسیده اند. اما به نظر می رسد سرطان خون از ترکیب عوامل ژنتیکی و محیطی به وجود می آید .

چگونگی شکل گیری سرطان خون

به طور کلی، هنگامی که برخی از سلولهای خونی در DNA جهش ایجاد می کنند، سرطان خون ایجاد می شود. برخی ناهنجاری ها سبب رشد سلول و تقسیم سریعتر می شوند و در صورت مرگ سلول های طبیعی جان فرد به خطر می اندازد با گذشت زمان، این سلول های غیر طبیعی می توانند از سلول های خونی سالم در مغز استخوان خارج شوند، که سبب کاهش سلول های سفید خون سالم، گلبول های قرمز و پلاکت ها می شود و علایم و نشانه های لوسمی را ایجاد می کنند.

انواع سرطان خون

پزشکان سرطان خون را بر اساس سرعت پیشرفت و نوع سلول های ، تقسیم بندی می کنند.

1.  سرطان خون حاد

در لوسمی حاد، سلولهای غیر طبیعی خون، سلول های خونی نابالغ هستند که نمی توانند عملکرد عادی خود را انجام دهند و به سرعت در حال افزایش هستند، بنابراین بیماری نیاز به درمان مکرر و به موقع دارد.
2. سرطان خون مزمن

انواع بسیاری از سرطان خون مزمن وجود دارد.

بعضی از آنها سلولهای بیشماری تولید می کنند و بعضی سلول های کمی تولید می کنند .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

پاسخ

18 + هشت =