علل سرطان پروستات

علل سرطان پروستات

آیا سرطان پروستات کشنده است؟
علت و درمان سرطان پروستات چیست؟
دلیل مبتلا شدن به سرطان پروستات چیست؟
علائم سرطان پروستات پیشرفته چگونه است؟
آیا سرطان پروستات در جوانان نیز رخ می دهد؟

کلمه پروستات از یک کلمه یونانی به نام proshistani  که به معنای قرار گرفتن در جلوی، است. به طور معمول سرطان پروستات را به چشم یک بیماری در مردان پیر مشاهده می کردند و پذیرفته شده بود که مردها هرگز به دلیل سرطان پروستات نخواهند مرد، بلکه به خاطر شرایط دیگری که همزمان با آن به وجود می آید می میرند. تشخیص سرطان پروستات عموما برپایه لمس کردن پروستات سفت و ندولار از طریق توشه رکتال بود تا زمانی که خون را به عنوان یک مارکر برای شروع سرطان پروستات در افراد حتی جوان تر معرفی کردند. پروستات غده ای قرار گرفته در زیر مثانه و جلوی رکتوم است. این غده فقط در مردان وجود دارد. در سنین مختلف اندازه آن متفاوت است به طوری که در مردان جوان تر، اندازه یک گردو است اما در مردان با سن بالا می تواند بزرگ تر شود. وظیفه پروستات تولید تعدادی آنزیم است که باعث نگهداری، حفاظت و تغذیه سلول های اسپرم در سمن می شود و سمن را رقیق می کند. پشت غده پروستات، سمینال وزیکول وجود دارد که برای سمن میزان زیادی مایع تولید می کند. از وسط پروستات پیشابراه عبور می کند، که لوله ای است که ادرار و سمن رااز بدن خارج می کند.

پروستات قبل از تولد شروع به رشد می کند و تا زمانی که مرد به سن بزرگسالی می رسد، رشد آن ادامه می یابد. این رشد توسط هورمون های مردساز(آندروژن) کنترل می شود. آندروژن ها برای تمایز جنسی مردانه ضروری هستند. تستوسترون (آندروژن اصلی)، در بیضه ها سنتز می شود سپس توسط آنزیم، هورمون به دی هیدروتستوسترون تبدیل می گردد. هورمون DHT  تبدیل می گردد. هورمون DHT  سیگنال رشد پروستات است. پروستات در اندازه بزرگسالی باقی می ماند تا زمانی که هورمون های مردانه وجود داشته باشند. در مردان پیرتر قسمت داخلی پروستات (اطراف پیشابراه) به رشد خود ادامه می دهد و منجر به ایجاد حالتی می شود که بزرگی خوش خیم پروستات BPH  نامیده می شود. در BPH  بافت پروستات به پیشابراه فشار می آورد که مشکلاتی را هنگام عبور ادرار ایجاد می کند. بیماری BPH  باعث مشکلات پزشکی فراوانی می شود، ولی سرطان نیست.

علل-سرطان-پروستات

سلول های متفاوتی در پروستات وجود دارد اما تقریبا همه سرطان های پروستات از سلول های غده ای آن منشاء می گیرند. سلول های غده ای پروستات وظیفه ساخت مایع پروستات را برعهده دارند که به سمن افزوده می شود. پروستات دارای 2 نوع سلول اصلی به نام های استروما و اپی- تلیوم است. اجزای تشکیل دهنده استروما حاوی سلول های عضلات صاف، فیبروبلاست ها و سلول های آندوتلیال است و 5 سلول زیر دسته اپی تلیوم شامل اپیتلیوم پایه، اپی تلیوم ترشحی، سلول های تقویت کننده انتقالی، سلول های نوروآندوکرین و سلول های بنیادی هستند.

مطالعات اپیدمیولوژیک گسترده ای درباره سرطان پروستات و سرطان استخوان و سرطان بیضه در سراسر جان انجام شده است.

این آمار نشان دهنده ای این بود که میزان شیوع PCa  به طور پیوسته ای در بسیاری از کشور های توسعه یافته در طول چند دهد اخیر افزایش یافته است.

طی مطالعه ای که در تهران به انجام رسید سرطان پروستات بعد از سرطان معده بیشترین شیوع را بین مردان داشت. طبق بررسی های این تحقیق مشخص شد که شیوع سرطان پروستات از سن 65 سالگی به بعد با سیری صعودی و باور نکردنی بالا رفته و بیشترین شیوع را در بین مردان در این سنین دارد. اگرچه این نوع سرطان در آقایان شایع است ولی معمولا پیشرفت آهسته ای داشته و اکثر مبتلایان در اثر این بیماری از بین نمی روند.

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

پاسخ

13 − 5 =