غربالگری سرطان

غربالگری سرطان

تشخیص زود هنگام بیماری سرطان علاوه بر اینکه به درمان سریع آن کمک می کند از عوارض و آسیب های جدی جلوگیری می کند. به طور کلی تشخیص سرطان به دو روش صورت می گیرد : با مشاهده علائم بالینی بیماری ، غربالگری . غربالگری به معنای استفاده از روش های تشخیصی آزمایشگاهی برای شناسایی بیماری می باشد . این غربالگری در همه افراد از جمله افراد سالم انجام می شود. در کشورهایی که غربالگری سرطان انجام می شود به دلیل تشخیص زودهنگام میزان مرگ و میر ناشی از بیماری به طور چشمگیری کاهش یافته است . در کشورهای اروپایی نظیر انگلستان غربالگری ملی می باشد.یکی از این آزمایشات مربوط به غربالگری سرطان سینه می باشد که برای زنان بالای 47 سال ضروری می باشد . امروزه غربالگری در دنیا به عنوان یکی از راههای مبارزه با سرطان معرفی شده است .

غربالگری-سرطان

غربالگری-سرطان

نتایج غربالگری سرطان

کسی که می خواهد غربالگری سرطان انجام دهد دلیل بر داشتن این بیماری یا مشکوک بوده به آن نیست . فرد می خواهد از سلامت خود اطمینان حاصل کند. در صورتی که نتیجه غربالگری منفی باشد فرد سرطان ندارد و در صورتی که مثبت باشد نیاز به آزمایشات تکمیلی برای تشخیص دقیق تر می باشد .

انواع غربالگری سرطان

غربالگری در همه انواع سرطان به طور یکسانی انجام نمی شود . این آزمایشات در سنین مختلف نیز متفاوت می باشد . به عنوان مثال غربالگری سرطان سینه در سنین پایین تر از 40 سال از طریق معاینه ساده بالینی و آموزش معاینه شخصی به خود فرد انجام می شود. در صورتی که در سنین بالای 40 سال ماموگرافی انجام می شد. غربالگری سرطان با توجه به شرایط جسمی بیمار نیز متفاوت می باشد . غربالگری سرطان پروستات در برخی افراد با سونوگرافی تشخیص داده می شود و در برخی افراد با انجام آزمایش خون تومور مارکر بررسی می شود.

غربالگری شامل چه سرطان هایی است ؟

غربالگری سرطان شامل همه سرطان ها نیست . از جمله سرطان هایی که از طریق غربالگری قابل تشخیص می باشند شامل :

  • سرطان ریه

توموگرافی کامپیوتری اسپیرال یکی از روش های تشخیص این سرطان می باشد .

  • سرطان سینه

ماموگرافی که از طریق تصویربرداری ساده صورت میگیرد یکی از روش های تشخیص سرطان سینه می باشد .

  • سرطان پروستات

انجام آزمایش PSA برای تشخیص سرطان پروستات به کار می رود.

  • سرطان کولون ( روده بزرگ )
  • کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی ابزاری برای شناسایی سرطان کولون می باشد که از طریق مقعد وارد روده بزرگ شده و نمونه ای از پولیپ و بافت آن را برداشته و بیرون از بدن بررسی می شود.
  • سرطان دهانه رحم
  • سرطان کولورکتال
  • سرطان کبد
  • سرطان معده

 

برای  غربالگری و درمان سرطان به بهترین مرکز درمان سرطان  در ایران مراجعه کنید .

سایر خدمات مرکز رادیوتراپی بازرگانان

سرطان روده

سرطان پستان

سرطان پروستات

سرطان معده

با تشکر مدیر سایت مرکز رادیوتراپی بازرگانان

 

 

پاسخ

1 × دو =